Jeżeli firma chce się rozwijać, musi inwestować. Do jakich banków przedsiębiorcy powinni się udać w lutym po najtańsze kredyty inwestycyjne?
Każdy z przedsiębiorców starających się o kredyt inwestycyjny chciałby mieć kredyt jak najtańszy i na jak najkorzystniejszych warunkach. Porównywarka kredytów pomoże przedsiębiorcom w wyborze najlepszego kredytu inwestycyjnego w tym miesiącu. Ważnym elementem kosztów kredytu jest marża, jaką bank ustala albo negocjuje z przedsiębiorcą.
W lutym 2015 r. najniższą marżę kredytu inwestycyjnego zaoferował BNP Paribas. W tym banku zaczyna się już ona od 1,3 proc. Jest jednak jeden warunek, mianowicie firma musi funkcjonować na rynku od co najmniej roku. Bank nie określił wysokości tego kredytu, zależeć ona będzie od negocjacji z przedsiębiorcą. Zaletą kredytu inwestycyjnego BNP Paribas jest również okres kredytowania, który wynosi do 7 lat, a także dość niska RRSO w wysokości 3,34 proc. Ponadto kredyt w tym banku firma może zaciągnąć zarówno w PLN, jak i EUR. BNP Paribas pobiera prowizję w wysokości 0,5 proc., ale nie wymaga wykupu ubezpieczenia. Bezwzględnie żąda zabezpieczenie w postaci np. weksla, hipoteki bądź zastawu zwykłego czy rejestrowego. Aby ubiegać się o taki kredyt, należy zgromadzić wszystkie wymagane przez bank dokumenty. O to, jakie to mają być dokumenty, najlepiej pytać bezpośrednio w oddziałach banku.
Ciekawą ofertę kredytu inwestycyjnego ma również PKO BP. Ten bank zobowiązuje się również do udzielenia kredytu inwestycyjnego nawet dla początkujących firm. Marża tego kredytu wynosi 2,12 proc., bank pobiera również prowizję w wysokości 1,5 proc. Kredyt inwestycyjny w PKO BP udzielany jest nie tylko w polskiej walucie, ale również we frankach szwajcarskich, EUR oraz USD. Bank ten przewidział w swojej ofercie karencję w spłacie kredytu wynoszącą 12 miesięcy, ale po zakończeniu inwestycji. Oprocentowanie rzeczywiste tej oferty wynosi 4,58 proc. Poza tym przedsiębiorcy powinni być przygotowani na to, że zapłacą prowizję za rozpatrzenie wniosku, przygotowawczą, a także za wcześniejszą spłatę kredytu. PKO BP żąda również zabezpieczenia kredytu. Najczęściej jest to hipoteka, ponieważ jest to kredyt długoterminowy, spłacany nawet przez 25 lat.
Przedsiębiorcy ubiegający się o jak najtańsze kredyty inwestycyjne powinni również sprawdzić oferty innych banków, takich jak chociażby: Idea Bank, Millenium, Alior Bank czy BOŚ. We wszystkich tych bankach wysokość marży jest negocjowalna.